X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
حدیث اتفاقی

یکشنبه 6 تیر‌ماه سال 1389
عملیات والفجر دو


پس از طی موفقیت رزمندگان اسلام درعملیات والفجر1 که در جبهه های میانی اجرا شد و طی آن ، ضربات سختی به نیروهای عراقی وارد آمد ، در شمال غرب و درمناطق سخت و صعب العبور کوهستانی در حد فاصل بین ارتفاعات قمطیره و تمرچین که مأمنی برای اشرار و گروهک های ضد انقلاب داخلی نیز بود، منطقه عملیات والفجر دو انتخاب گردید.

دراین منطقه عملیاتی، پادگان حاج عمران که از اهمیت سوق الجیشی برخوردار است قرار دارد ، این پادگان  از شمال به ارتفاعات چنارستان و کلاشین، از جنوب به ارتفاعات بسیارمرتفع سکران وکدو، از شرق به ارتفاعات تمرچین و شهر مرزی پیرانشهر و از غرب به تنگه دربند و شهر چومان مصطفی (عراق) محدود می شود.

شرح عملیات

در ساعت یک  بامداد روز 29 تیر 1362، عملیات والفجر 2دو با رمز " یا الله" آغاز شد. رزمندگان دلاور اسلام در نخستین ساعات عملیات با صعود به ارتفاعات حساس منطقه و عبور از آنها ضربات سنگینی بر نیروهای عراقی و اشرار ضد انقلاب وارد ساختند و تعداد زیادی از آنها را به هلاکت رسانیدند.

درادامه عملیات درصبح روز 3/5/62  ، روستای رایات به دست نیروهای خودی تصرف شد و ضمن محاصره چند روستای دیگر، گمرک جاده پیرانشهر و حاج عمران ، آزاد گردید. همچنین پس از آن که نیروهای خودی بر قسمتی از ارتفاعات مهم و استراتژیک " کینگ"(2) (2519) تسلط یافتند. دشمن طی دو نوبت به ارتفاعات یاد شده پاتک نمود که در نوبت اول ، مجبور به عقب نشینی شد و در نوبت دوم ، توانست بر قسمتی از آن تسلط یابد، اما پس از آن که قهرمانان هوانیروز توانستند نیروهای خودی را تدارک نمایند، مابقی نیروهای دشمن پاکسازی شدند. بدین ترتیب ارتفاعات 2519 ، به طور کامل به تصرف نیروهای ایران در آمد.

در نتیجه این عملیات که مدت 16 روز به طول انجامید، تعدادی ازشهرهای مناطق کردنشین ایران از تیررس نیروهای عراقی خارج شد و با تصرف ارتفاعات حساس منطقه و پادگان حاج عمران(3) نیروهای ضد انقلاب، نفوذ خود را از دست دادند و رزمندگان اسلام بر شهر چومان مصطفی نیز مسلط گردیدند.

مجموع کشته ها و زخمی های دشمن به بیش از4 هزار نفر رسید و 200 نفر به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند. در این عملیات ،  5 فروند هواپیما و 10 فروند هلی کوپتر، حدود 40 دستگاه تانک و نفربر نیز منهدم شدند. همچنین از مقر تیپ 91 که مأمور حفظ پادگان و منطقه بود مدارک و اسناد بی شماری به دست آمد که حاکی از روابط عمیق گروهک های  کومله و دمکرات با حکومت عراق بود.

پی نوشتها:

1- عملیات والفجر1 در تاریخ  20/1/1361 در منطقه عملیاتی فکه حمرین تا شمال غرب فکه به مورد اجرا گذاشته شد.

2- این ارتفاعات به ارتفاعات گرده مند نیز معروف است که بعد از تصرف توسط رزمندگان به ارتفاعات آزادی نام گذاری شد.

3- این عملیات به عملیات حاج عمران نیز معروف است.