X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
حدیث اتفاقی

یکشنبه 6 تیر‌ماه سال 1389
عملیات بیت المقدس


مرحله اول

در ساعت 30 دقیقه بامداد 10/2/61 عملیات با نام مبارک «یا علی بن ابی طالب(ع)» توسط برادر محسن رضایی( فرمانده کل سپاه پاسداران ) و سرتیپ صیاد شیرازی( فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران) از قرارگاه کربلا به نیروهای تحت امر صادر شد.

بدین ترتیب عملیات بین المقدس در منطقه عملیاتی جنوب و غرب کارون، جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر، با هدف آزاد سازی خرمشهر، هویزه، جفیر، ایستگاه حسینیه، جاده اهواز – خرمشهر و در نهایت انهدام و اخراج دشمن از خاک ایران و رسیدن به مرزهای بین المللی آغاز شد.

رزمندگان اسلام که روزهای قبل با استتار کامل در چند کیلومتری رودخانه کارون موضع گرفته بوند، حرکت خود را برای عبور از کارون آغاز می کردند و به دنبال آن، نیروهای زرهی در روی جاده هایی که از قبل توسط واحد مهندسی سپاه، ارتش و جهاد احداث شده بود، به حرکت آمدند تا از پل های شناور عبور کنند.

نیروهای پیاده با سرعت فراوان و عبور از مواضع مختلف، خود را به سنگرهای دشمن رساندند و با یک یورش برق آسا به انهدام جنگ افزارها و استعدادهای ارتش متجاوز بعث می پرداختند. رزمندگان اسلام با تصرف 800 کیلومتر مربع  از خاک اشغال شده، از شرق به غرب کارون حمله ور شدند و با عبور از میدان های مین و دیوارهای دفاعی قسمت عظیمی از نیروهای دشمن را هدف تهاجم خود قرار دادند.

به لحاظ گستردگی منطقه عملیاتی، ژنرال های عراق گیج شده و تنها پیامشان این بود " مقاومت کنید و ایرانیان را عقب برانید." زمانی که نیروهای پیاده ایران مشغول درگیری با دشمن انهدام آن ها بودند، یگانهای زرهی از پل های شناور بر روی کارون عبور کرده وخود را به غرب کارون می رساندند. نفرات پیاده و شکارچیان تانک با حمایت یگانهای زرهی و با قدرت هر چه تمام تر، راه جاده اهواز خرمشهر را در پیش گرفتند. پس از نبردهای جانانه در حالی که تعداد زیادی از نیروهای مزدور بحث عراق کشته ، زخمی واسیر شده بودند، رزمندگان اسلام به سرعت خود را به قسمتهایی از جاده مهم اهواز – خرمشهر می رساندند.

دراطراف این جاده که استحکامات و امکانات دشمن فراوان بود و تیربارها به سمت نیروهای ایرانی آتش گشودند، با روشن شدن هوا، رزمندگان با مشکل مواجه شدند . طول خاکریز شرق جاده که منطقه وسیعی را در زیر دید و سلطه دشمن می گذاشت و هم چنین مسطح بودن زمین( بر خلاف عملیات فتح المبین که زمین ناهموار بود) مشکل عملیات را دو چندان می کرد.

به دلیل مشکلات یاد شده کارایی نیروهای پیاده کم شد و دور شدن تانک ها از نیروهای پیاده، این کندی را افزایش می داد. دشمن هم با آگاهی از این امر، با تمام تلاش می خواست جاده راحفظ کند و به این تصور، با تمام قوا، آتش انواع سلاح خود را به روی نیروهای پیاده و زرهی گشود. از سوی دیگر با روشن شدن هوا، نیروی هوایی دشمن نیز وارد عمل شد و با بمباران های پیاپی، منطقه را در پوششی از آتش و دود فرو برد.

زیر این بمباران ها، تانک های عراق حرکت خود را به سوی نیروهای ایرانی آغاز کردند. نبرد شدیدی میان شکارچیان تانک و ادوات زرهی عراق در گرفت و خساراتی به طرفین وارد شد که با سماجت رزمندگان اسلام ، قسمت های دیگری ازجاده اهواز- خرمشهرآزاد شد و نیروهای زرهی عراق عقب نشینی کردند. نیرو های ایرانی چند قسمت از دژهای دفاعی شرق جاده را به تصرف در آوردند و از آن جا به تثبیت مواضع خود می پرداختند.

عراق با وارد کردن نیروهای زرهی جدید، باردیگراقدام به پاتک نمود و نبرد مجدداً اوج گرفت. تانک های دشمن و دوشکاها با شلیک بی امان ، مواضع نیروهای اسلام را به شدتمی کوبیدند. بمباران های وحشتناک جنگنده های عراق و اصابت پی درپی راکت ها و بمب های مهیب منطقه را به لرزه درمی آورد و صدای شلیک توپخانه و خمپاره انداز یک دم قطع نمی شد. تانک های عراق به خیال انهدام نفرات و تجهیزات ایران، هجوم خود را به مواضع نیروهای ایران گسترش دادند اما پس از رسیدن آنها به تیررس رزمندگان ، ناگهان آرپی جی زن ها قیام کرده و باشلیک دقیق تانک ها را به آتش  کشیدند و دود ناشی از سوختن تانک های دشمن منطقه درگیری را فرا گرفت.

پس از انهدام چند تانک، بقیه راه فرار را در پیش گرفتند که چند تانک دیگر هم از پشت هدف قرار گرفتند. نیروهای پیاده که مدتی زمینگیر شده بودند، با ایجاد موقعیت به سمت نیروهای عراق یورش بردند و برای دومین بارمقر لشکر 10 زرهی عراق را مورد تهاجم قرار دادند.

لشکر مزبور پس از دریافت ضربات سخت، دوباره راه فرار را در پیش گرفت و در منطقه کرخه نور، رزمندگان اسلام با وجود استحکامات سنگین، موفق شدند دژ دفاعی آن ها را شکسته و خود را به خاکریزهای دشمن برسانند. در تکمیل این اقدامات ، نیروی هوایی نیز با تمامی قوا به یاری رزمندگان نیروی زمینی شتافته و آتش دشمن را با شلیک بی امان راکت و بمب و موشک پاسخ دادند.

در این میان هوا نیروز علاوه بر شرکت در عملیات تهاجمی، بخش عظیمی از کمک رسانی و نقل و انتقالات را بر عهده داشت.

رزمندگان اسلام که با عنایات خداوند پیش می رفتند، توانستند بر قسمت هایی از جاده مسلط شده و در همان مناطق به تثبیت موضع بپردازند، اما در منطقه کرخه نور، به خاطر تامین نبودن اطراف خود، ناچار به تغییر مواضع پرداخته و منتظر آغاز مرحله بعد شدند .

با آغازعملیات بیت المقدس، رادیو بغداد طبق معمول دم از پیروزی زده و مدعی شد که " منطقه عملیاتی انباشته از اجساد و جنگ افزارهای ایرانیان است ؛ سربازان شجاع عراق کاملاً براوضاع تسلط دارند وآماده اند تا شکستی دیگر چون غرب دزفول و شوش را برایرانیان وارد سازند. "

این در حالی بود که تعداد زیادی از نیروهای بعثی کشته ، زخمی و اسیر شده بودند و تعداد زیادی از ادوات زرهی آنان نیز منهدم شده و به غنیمت درآمده بود و رزمندگان اسلام با نصب پل از شرق به غرب کارون انتقال یافته و در اطراف جاده خرمشهر در حال تثبیت موضع بودند و آماده شدند که به طور کامل جاده را آزاد کنند و به اهداف بعدی نایل آیند.

مرحله دوم عملیات بیت المقدس

دومین مرحله از عملیات بیت المقدس در تاریخ 16/2/61 با رمز " یا علی بن ابی طالب(ع)" درحالی که منورهای دشمن آسمان منطقه را چون روز روشن کرده بود ، آغاز شد .

رزمندگان محورفتح از جنوب و محورنصر از شمال منطقه، با هجومی گسترده خود را به مواضع دشمن رساندند ، در محور جنوب قسمت هایی از جاده را که توسط پاتک دشمن از چنگ رزمندگان خارج شده بود- دوباره تصرف کردند و موفق شدند این بارکلیه خطوط را دردست بگیرند، که درنتیجه جدالی بسیار شدید درگرفت.

دشمن میداند که اگر جاده خرمشهر- اهواز از چنگش خارج شود، شکستش حتمی است و از این جهت تمام توان خود را برای حفظ قسمت های باقی مانده صرف کرد.

با هم کاری نیروی هوایی ، منطقه سه راه حسینیه و قسمتی از جفیر، انباشته از تانک های سوخته شد و تعدادی نیز به غنیمت در آمدند. هم چنین پادگان "حمید" که در مرحله اول در یک قدمی آزادی قرار گرفته بود، با فرارسربازان عراقی به طور کامل به تصرف نیروهای اسلام درآمد.

رزمندگان اسلام با درهم کوبیدن قوای عراق، لحظه به لحظه به تصرفات خود می افزودند و دژهای به ظاهر تسخیر ناپذیر دشمن را یکی پس از دیگری با ندای تکبیر و هجوم بی امان تسخیر می کردند.

نیروهای عمل کننده در شمال خرمشهر، پس از نبردی سنگین خود را به خطوط مرزی می رساندند و از آن جا که خط دفاعی محکمی در خطوط مرزی وجود نداشت به ناچار وارد خاک عراق شده و در پشت سیل بند که در یک کیلومتری خاک دشمن قرار داشت، موضع گرفتند. نیروهای زرهی ایران نیز مجدداً واردعمل شده و اقدام به تثبیت مواضع جدید می نمودند؛ اما ناگهان دشمن بعثی با به کارگیری نیروهای جدید، اقدام به پاتکی بسیارسنگین کرده و رخنه ای درخط دفاعی ایران ایجاد می کرد. با افزایش فشار، این رخنه هرلحظه بزرگترشده ودراین میان تعداد زیادی ازنیروهای ایران دریک قدمی اسارت یا شهادت قرار گرفتند.

رسانه های گروهی جهان

با آغاز مرحله اول و آزاد شدن قسمتی از خاک میهن اسلامی ، آژانس های خبرپراکنی به تکاپو افتادند تا با وارونه جلوه دادن حقیقت، پیروزی های ایران را خنثی و کم اثر جلوه دهند. در حالی که همه چیز حاکی از آن است که ارتش عراق قسمت زیادی از متصرفات خود را از دست داده و راه فرار را در پیش گرفته است، ولی رسانه های غرب با تبلیغات گسترده ، اعلامیه های شورای فرماندهی عراق را پخش کرده و کمترین اشاره ای به پیروزی های ایران نکردند حتی مدعی شدند که ادعاهای پیروزی ایران واقعیت نداشته و شواهد، چنین چیزی را نشان نمی دهد.

وقتی که نیروهای ایران با یورش گسترده از غرب کارون خود را به جاده اهواز- خرمشهر رساندند، این خبر هم چنان جزو ادعاهای بی پایه ایران معرفی شد و هنگامی که رزمندگان اسلام قدم به شهر هویزه می گذاشتند، اعلام شد که نیروها ی عراق با عقب نشینی تاکتیکی، قسمت عظیمی از قوای ایران را به محاصره در آورده اند.

هنگامی که قرارگاه کربلا اعلام کرد که رزمندگان اسلام به پشت دروازه های خرمشهر رسیده و درحال برداشتن موانع و انهدام دشمن هستند( و نشان دادن فیلم این مناطق، این ادعا را به بهترین وجه تایید کرد) رسانه های غربی و شیوخ منطقه فقط به پخش اطلاعیه های عراق مبنی بر عقب نشینی ایرانیان پرداختند و تبلیغات گسترده ای علیه ایران صورت گرفت تا پیروزی های به دست آمده در هجوم این تبلیغات محو شود.

توقف در مرحله سوم باعث می شد که دشمنان اسلام مهم ترین حربه تبلیغاتی را به دست آورند و به تبلیغات مغرضانه خود وسعت بخشند و تلاش گسترده ای صورت گرفت تا نیروهای عراق انگیزه و روحیه برای ادامه نبرد داشته باشند و بتوانند از آزادی خرمشهر جلوگیری کنند.

اخبار و تحلیل های مغرضانه استکبار

در آستانه ورود ارتش ایران به خرمشهر

رادیو قاهره- ساعت 6صبح روز 11/2/61

" نیروهای ایرانی در غرب کارون متلاشی شده و نیروهای عراق آنان را تعقیب می کنند."

رادیو مونت کارلو- بخش عربی، ساعت 17 روز 10/2/61

" به خاطر وجود استحکامات فراوان عراق در خرمشهر ، ایران نمی تواند به این شهر دست یابد."

رادیو رژیم صهیونیستی – ساعت 30/15 روز 10/2/61

" نیروهای ایرانی عقب نشانده شده و تلفات سنگینی به آن ها وارد شد."

لوس آنجلس تایمز- روز 13/2/61

" نیروهای ایرانی در کناره غربی رود کارون به دام عراق افتاده اند."

نیویورک تایمز- روز 13/2/61

"ایران و عراق می گویند که در جنگ پیشروی داشته اند و با توجه به کم بودن تعداد اطلاعیه های ایران، بر خلاف علمیات قبل ( فتح المبین) ، می توان گفته ی عراق راپذیرفت که تا کنون 5600 ایرانی کشته شده و ارتش عراق درتعقیب باقی مانده نیروهای ایران است."

ادامه مرحله سوم و یورش نهایی برای فتح خرمشهر

در حالی که همگان می پنداشتند ایرانیان فتح خرمشهر را به بعد موکول کرده اند و دشمن برای اثبات ادعاهای خود توقف عملیات را در محور شلمچه خرمشهر گوشزد می کرد، فرماندهان و مسؤولان جمهوری اسلامی  با نهایت جدیت به تدارک حمله پرداختند. با درخواست فرماندهان نظامی ایران، امت سلحشور و رزمندگان غیرتمند، به سرعت خود را به مناطق جنگی رساندند و در صف داوطلبان آزادی خرمشهر قرار گرفتند.

نقاط ضعف و صدمه دیده ارتش ایران ترمیم شد و لشکرهای اسلام آماده شدند. که این بار با هجوم نهایی، دژ نفوذ ناپذیر خرمشهر را فرو ریزند. محورها و راه های مختلف شناسایی شد و نیروها با آمادگی و سازماندهی بهتر تلاش می کردند تا خرمشهر را ازچنگال دشمن خارج کنند.

در جبهه مقابل، نیروهای عراق برای درهم ریختن سازماندهی ایرانیان، همچنان به انجام پاتک وگلوله باران مواضع ایران می پرداختند و با حملات هوایی گسترده تلاش می کردند تا حریف را از هجوم به خرمشهر منصرف  نمایند. قسمت اعظم لشکرهای عراق در منطقه جنوب در محور جدید جمع شده و خود را آماده نبردی عظیم می نمودند.

فرماندهان بعث با پیش کشیدن توقف ایرانیان و دفاع سنگین عراق، به سربازان خود این طور القاء می کردند که ایرانیان هرگز نخواهند توانست درجولانگاه آنان قدم گذارند.36000  نفر نیرو آماده دفاع از خرمشهرشدند تا به پشتیبانی از نیروها در خط خود برخیزند و حتی خود را آماده جنگ خیابانی می کردند.

سومین مرحله عملیات در شب جمعه، 30 اردیبهشت ماه 1361 مصادف با مبعث پیامبراکرم(ص) آغاز شد؛ اما در این شب، دشمن بعثی با داشتن تجربه از حملات گذشته در آمادگی کامل به سر می برد، تا برای بر هم زدن نقشه نیروهای اسلام اقدام به هجومی گسترده کند. اما قوای اسلام با توانی مضاعف و همتی وافر، آماده بودند تا با تمامی قوا در مقابل متجاوزین بعثی قرار گیرند.

با پاتک دشمن، حمله رزمندگان به تاخیر افتاد و حمله نهایی به یک روز بعد موکول شد . باهوشیاری و کاردانی فرماندهان، بلافاصله کاربازسازی وآرایش جنگی انجام گرفت وتعداد دیگری ازبسیجیان جان برکف از طریق جاده اهواز – خرمشهر و... به خط فرا خوانده شدند.

قوای اسلام در قالب چهار لشکرنصر، فتح، قدس وفجر سازماندهی و آماده شدند تا با یورش بی امان به مواضع دشمن، خرمشهر را از چنگ دشمن آزاد سازند. با تاریک شدن هوا ، حرکت نیروها به سوی خاکریزهای دشمن آغاز شد و همه با قرار گرفتن در جاهای ازقبل تعیین شده ، آماده فرمان حمله شدند.

درساعت5/9 شب جمعه، دشمن به حضورنیروهای ایران دراطراف خود پی برد وشروع به گلوله باران منطقه کرد.

سرانجام مرحله سوم علمیات بیت المقدس با رمز مبارک" یا محمد بن عبدالله (ص)" در ساعت 30/12 دقیقه روز شنبه مورخ 1/3/1361 با هدف آزاد سازی خرمشهر آغاز شد.

چهار لشکر خط شکن ایران در حالی که لشکر نصر مشغول درگیری با دشمن بود ، هجمه خود را به مواضع دشمن شروع کردند. به دلیل حضور گسترده مردم و به کارگیری تاکتیک های ابتکاری، عملیات با موفقیت پیش می رفت. ضربات شکننده رزمندگان اسلام ، توان قوای دشمن را تحلیل می برد و این بار دشمن در یافت که تاب مقابله با قوای ایران را ندارد. در نخستین ساعات عملیات، خاکریزهای اول و دوم نیروهای عراقی در منطقه پل نو و شلمچه، توسط لشکر نصر سقوط کرد و لشکر فجر از نهر عرایض عبور نمود. با عبور رزمندگان اسلام از موانع ایذایی ، قسمت های دیگری ازمواضع دشمن مورد هجوم قرار گرفت و نیروهای عراقی درحالت سردرگمی و فرار، قرار گرفتند. توپخانه ها و خمپاره اندازهای دشمن تلاش کردند با آتش گسترده خود تکاورهای شجاع ایران را زمینگیر و وادار به توقف کنند.